Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
ŽIJEME V DOBĚ, KDY SE STAVEBNICTVÍ JAKO CELEK VÝZNAMNĚ MĚNÍ A PŘIZPŮSOBUJE SE SOUČASNÉMU TRENDU ENERGETICKY EFEKTIVNÍCH DOMŮ (NÍZKOENERGETICKÉ DOMY, PASIVNÍ DOMY, NULOVÉ DOMY APOD.). NEUSTÁLE ROSTOUCÍ CENY ENERGIÍ VYVOLANÉ ENVIRONMENTÁLNÍMI POŽADAVKY A OMEZENOSTÍ PŘÍRODNÍCH ZDROJŮ PŘÍMO VYBÍZEJÍ K TOMU, ABYCHOM S TĚMITO ZDROJI A ENERGIÍ Z NICH PLYNOUCÍ ZACHÁZELI EFEKTIVNĚJI. JEDNÍM ZE ZPŮSOBŮ VYTVOŘENÍ ENERGETICKY EFEKTIVNÍHO DOMU JE VOLBA ÚSPORNÉHO ZDROJE ENERGIE V PODOBĚ TEPELNÉHO ČERPADLA.
CO JE TEPELNÉ ČERPADLO?
Tepelné čerpadlo je tepelný stroj, odnímající teplo z okolního prostředí a převádějící toto teplo na vyšší teplotní úroveň. Takto vyrobené teplo lze následně využít pro vytápění i pro přípravu teplé vody. Tento článek je zaměřen na využití energie země a základových konstrukcí, proto jsou zde popisovány systémy odebírající energii právě z těchto míst (obecně systémy ZEMĚ – VODA). Systém je tvořen vždy samotným tepelným čerpadlem a primárním okruhem, jehož správné nadimenzování je nejdůležitějším krokem návrhu celého systému. Pouze správně navržený primární okruh tepelného čerpadla zaručí jeho předepsaný výkon a efektivitu provozu udávanou parametrem COP (poměr mezi energií získanou a energií dodanou). Některé typy tepelných čerpadel jsou schopny pracovat v reverzním režimu, a tak jsou využitelná i pro chlazení. Specifickým případem je pak tzv. volné chlazení (free cooling), při kterém je chladivový okruh tepelného čerpadla vyřazen a je využívána energie nemrznoucí směsi ze země pouze s nutným příkonem oběhového čerpadla.
MOŽNOSTI JÍMÁNÍ ENERGIE – PRIMÁRNÍ OKRUHY
Jímání energie ze země je možné provést několika způsoby. Abychom předešli nepříjemnostem, je třeba v každém případě vždy nutné použít materiál k danému účelu určený. Prvním zástupcem primárních okruhů jsou zemní plošné kolektory, které jsou tvořeny meandrem potrubí, odebírajícím potřebnou energii např. z plochy zahrady (cca 1,2 m pod terénem). Pro daný účel lze využít např. celozelené potrubí FAST PE-GT-RC®, které je díky svému špičkovému materiálu možné ukládat bez pískového lože. Dalším zástupcem jsou dobře známé geotermální vrty. Na vystrojení těchto vrtů doporučujeme využít normované geotermální vertikální sondy GEROtherm GVS 4 × 32 mm s vratným U kolenem se separační jímkou u dna vrtu (v hloubce např. 150 m). Separační jímka o objemu 40 cm3 zaručí ukládání možných nečistot v primárním okruhu, které se do potrubí mohou dostat při montáži a dalším servisu. Sondy jsou vyrobeny z materiálu PE 100-RC, který je odolný vůči vzniku trhlin a jejich dalšímu ší- ření v čase. Energii jsme ovšem schopni získávat i z vodních ploch, vodních náhonů, z odpadních stok apod. Velmi efektivním zdrojem energie pro tepelná čerpadla jsou tzv. energetické základy (základové desky, piloty, milánské stěny). Tyto myšlenky vznikají zpravidla již v prvotních návrzích architektonických ateliérů, kde je řešena celková koncepce budovy i z hlediska nejnižší energetické náročnosti.
VYUŽITÍ ZÁKLADŮ BUDOV JAKO ZDROJE TEPLA A CHLADU
Energetické základy budov se v poslední době stále častěji uplatňují zejména u rozsáhlejších staveb, jako jsou obchodní centra, sportovní haly, administrativní budovy apod. Potrubí primárního okruhu je v tomto případě integrováno přímo do železobetonové konstrukce základů a tak odpadají vícenáklady na vytvoření samostatných vrtů určených pro jímání energie. Samotné piloty a hmota mezi nimi slouží jako velký energetický akumulátor, který je dle aktuálního požadavku využíván buď na vytápění, nebo na chlazení budovy. Pro použití v základových konstrukcích slouží speciální potrubí PE-GT-Xc®, které je z důvodu ekologie zesíťováno fyzikální cestou bez použití chemikálií. Potrubí obsahuje kyslíkovou bariéru a je schopné dlouhodobě odolávat i vyšším teplotám, vznikajícím při letním aktivním chlazení. Akumulace tepla a chladu za použití stavebních konstrukcí je odbornou veřejností v oblasti energetiky označována za nutnou cestu s nejvyšší ekonomikou. Ekonomická návratnost těchto projektů bývá dle stupně celkového energetického pokrytí už mezi 3–6 rokem provozu zařízení. Budovy v Evropě spotřebovávají až 40 % veškeré konečné energie, více než např. průmysl nebo doprava. Využíváním tepelných čerpadel v kombinaci s energetickými základy značně sní- žíme provozní náklady budov, čímž nejen že zvýšíme tržní hodnotu nemovitosti, ale také šetříme životní prostředí.
Ing. Pavel Dědina
Firma GEROtop s.r.o. je podepsána pod celou řadou zajímavých projektů všech možných aplikací primárního okruhu včetně energetických základů. Stejně tak jsme schopni zajistit systémové řešení v oblasti aktivace betonového jádra a vyhřívání venkovních parkovišť, chodníků, sportovních ploch, mostů apod. Při dimenzování se opíráme nejen o specializovaný návrhový software, ale také o mnoholeté zkušenosti z tohoto oboru a zpětnou vazbu z velkého množství realizací.