Geotermální vrty byly navrženy každý s hloubkou 125 m a byly vystrojeny dvouokruhovou sondou GEROtherm dimenze 4 × d32 × 3,0 mm. Vrty byly z hlediska maximálně efektivního přenosu tepla tlakově injektovány ekologicky nezávadnou termosměsí CALIDUTHERM EKO o zaručené tepelné vodivosti min. 2,0 W/m.K. Použitá injektáž vrtů vedla nejen k maximalizaci výkonnosti vrtů, ale také k zamezení propojení jednotlivých vodních horizontů v podloží a k zabránění kontaminace podpovrchových vod povrchovými. Vrtné pole bylo dle situace rozděleno do dvou shodných systémů po 6 vrtech, které jsou napojeny vždy ke svému tepelnému čerpadlu. Obě tepelná čerpadla z kaskády mají svůj vlastní primární okruh a provozovatel má tak možnost díky svým řídicím systémům nastavovat a optimalizovat chod celého zařízení. Vrty jsou vně objektu sloučeny pomocí 2 sběrných jímek (každá pro 6 vrtů) vybavených celoplastovou technologií rozdělovače/sběrače, která je pro životnost a trvalou funkčnost vyvažovacích armatur ve venkovním prostředí zcela zásadní. Páteřní rozvody poté spojují jednotlivé sběrné jímky s tepelnými čerpadly. Celý systém primárního okruhu je naplněn nemrznoucí kapalinou, kterou oběhová čerpadla v režimu vytápění/ přípravy TV ženou na výparníky tepelných čerpadel. V režimu chlazení se spínají oběhová čerpadla pro chlazení a nemrznoucí směs proudí přes společný deskový výměník nemrznoucí kapalina/chladicí voda. Chlazení je řešeno pouze tímto způsobem – pasivně přímo z vrtů bez běhu kompresorů tepelných čerpadel. Efektivita chlazení je tak na té nejvyšší možné úrovni co do nuceného chlazení.
Velkoplošný systém vytápění a chlazení
Aby byl koncept zdroje tepla/chladu v podobě tepelného čerpadla s vrty maximálně hospodárný, byl zvolen velkoplošný systém vytápění i chlazení. Systém distribuce tepla do objektu je tvořen zejména podlahovým vytápěním a z části FanCoily, kam tepelná čerpadla dodávají topnou vodu o teplotě 30–40 °C – ekvitermní řízení topné vody dle venkovní teploty. V létě je interiér budovy chlazen zónově radiačními chladicími stropy a FanCoily pasivně přímo z vrtů, teplotní spád chladicí vody je vždy nad teplotou kondenzace (17–18 °C vstup, 21–22 °C vratné). Servrovna je pomocí Fan- Coilů chlazena celoročně. V budově není žádné aktivní kompresorové chlazení. Veškeré teplosměnné plochy systému, zejména podstropní FanCoily, bylo nutné navrhnout s ohledem na chlazení „vyššími teplotami“. Pasivní chlazení pomocí vrtů však plní nejen funkci zdroje chladu v letním období, slouží také k regeneraci – ohřátí vrtného pole na další zimní sezónu, kdy se bude teplo zase odebírat. Zregenerované vrtné pole je v zimních měsících schopno pracovat s vyššími teplotami, tepelná čerpadla mají tedy vyšší účinnost, z tohoto pohledu je pasivní chlazení efektivní hned dvakrát.
Jak provoz hodnotí investor a provozovatel?
„Roční zkušenosti z provozu ukázaly, že systém využívající vrty s tepelnými čerpadly pro vytápění a přímé pasivní chlazení představují jednu z nejefektivnějších možností zabezpečení komfortního prostředí v budově, s velmi dobrými provozními náklady. Výhodou tohoto systému je nejen minimální energetický nárok na chlazení budovy – pro chlazení budovy běží pouze 3 oběhová čerpadla i zanedbatelné energetické nároky na celoroční chlazení serverovny. Nakonec i odebraná energie serverovny se vrací do systému vytápění a vrtů. Velkým plusem je i komfortní řešení umožňující v každé místnosti chladit nebo topit nezávisle na zbytku budovy,“ uvádí Ing. Jindřich Kubec, technický ředitel společnosti TECO a.s.
Ing. Pavel Dědina
Vedoucí oddělení projekce a autor
projektu geotermálních vrtů
GEROtop spol. s r.o.