Máte za sebou přesně jeden rok provozu a tedy i první zimu. Jak ho hodnotíte z pohledu energetických nákladů?
Byli jsme velmi příjemně překvapeni. Hala má tepelnou ztrátu cca 34 kW a roční náklady na vytápění objektu se pohybují na částce cca 36 000 Kč. To je pro objekt o velikosti 964 m2 čisté podlahové plochy velmi příznivá cena.
Jak náročné je regulování systému?
Na začátku topného období bylo nutné systém zregulovat tak, aby v každém prostoru bylo dosaženo komfortní teploty. Po zbytek zimy pak systém vytápění fungoval díky ekvitermní regulaci zcela automaticky. Systém velmi dobře funguje jak v prostorách haly, tak prostoru kanceláří. Zaměstnanci se cítí komfortně a nebylo nutné v průběhu topné sezóny nijak zasahovat do nastavení vytápění. Každou kancelář lze dle potřeby samostatně regulovat a v hale nemusíme situovat pracovní místa do pozic blízko otopný tělesům. Systém je tak velice komfortní pro většinu osob v prostoru bez ohledu na místo, kde se momentálně vyskytují. Zde platí pravidlo pro spokojeného zaměstnance: „nohy v teple, chladná hlava“. Kromě toho jsme nemuseli řešit problémy, že by někdo vypínal otopná tělesa.
Má podlahové vytápění ve výrobní hale nějakou specifickou výhodu?
Naprostou prostorovou volnost. V hale se nevyskytují žádná otopná tělesa ani otopná zařízení zavěšená na stěnách či pod stropem. Nemusíme se tedy při manipulaci se zbožím vyhýbat otopným zařízením a chránit je před poškozením.
Jak si podlahové vytápění poradí se specifickým provozem haly, zejména při otevírání haly pro nakládku a vykládku zboží?
Co se týče třeba otevírání vrat, tak se nakonec opravdu projevila síla sálavé složky tepla a akumulace tepla. Naakumulovaná plocha v celé hale zajistila velmi brzké rovnoměrné prohřátí celého prostoru.